Board of Trustees

List of 4 items.

  • Catharine Cathey

    President
  • Ralph Artuso

    Vice President
  • Paul Hannah

    Treasurer
  • Lisa Frederick

     Secretary

List of 5 items.

  • Nathaniel DeRose

  • Kristin Durkan

  • Eric Elek

  • Edward Gaskey

  • Pallavi Jain

List of 7 items.

  • Jessica Shirey

  • John McConnell

  • Patrick Koch

  • Ryan McHugh

  • Edward Morgan

  • Stephanie Van Norman

  • Jonathan Strecker

    Ex Officio

Faculty & Staff

Lead Administration

List of 4 members.

  • Photo of Jonathan Strecker

    Jonathan Strecker 

    Head of School
  • Photo of Allie Arendas

    Allie Arendas 

    Lower School Division Head (Grades K-4) Curriculum Director
  • Photo of David Kirkland

    David Kirkland 

    Upper School Division Head (Grades 5-9)
  • Photo of Tammy Kline

    Tammy Kline 

    Business Manager

Advancement Team

List of 3 members.

  • Photo of Jessica Barbera

    Jessica Barbera 

    Director of Marketing & Communications
  • Photo of Katelyn Bruzda

    Katelyn Bruzda 

    Director of Admissions
  • Photo of Michelle Smith

    Michelle Smith 

    Director of Development

Business & Main Office Staff

List of 4 members.

  • Photo of Jennifer Fretts

    Jennifer Fretts 

    Assistant to the Business Manager
    7242385018
  • Photo of Beth Hamerski

    Beth Hamerski 

    Assistant to the Business Manager
  • Photo of Cindy Palmer

    Cindy Palmer 

    Assistant to the Head of School
  • Photo of Candace Springer

    Candace Springer 

    Administrative Assistant

Lower School Faculty

List of 10 members.

  • Photo of Allie Arendas

    Allie Arendas 

    Lower School Division Head (Grades K-4) Curriculum Director
  • Photo of Linda Barth

    Linda Barth 

    Teacher, Grade 3
  • Photo of Joanne Copeland

    Joanne Copeland 

    Teacher, Grade 4
  • Photo of Rebecca Dempsey

    Rebecca Dempsey 

    Classroom Aide, Extended Day Program Assistant
  • Photo of Allee Dupuis

    Allee Dupuis 

    Teacher, Kindergarten
  • Photo of Sandi Fryer

    Sandi Fryer 

    Teacher, Kindergarten
  • Photo of Gail Hugo

    Gail Hugo 

    Teacher, Grade 1
  • Photo of Sandra Kantor

    Sandra Kantor 

    Classroom Aide
  • Photo of Patty Shebeck

    Patty Shebeck 

    Classroom Aide, Director of Extended Day
  • Photo of Beth Wehner

    Beth Wehner 

    Teacher, Grade 2

Upper School Faculty

List of 10 members.

  • Photo of David Kirkland

    David Kirkland 

    Upper School Division Head (Grades 5-9)
  • Photo of Kaley Zurawski

    Kaley Zurawski 

    Grade 5
  • Photo of Marcus Croley

    Marcus Croley 

    Social Studies, Grades 7-9
  • Photo of Sarah Fichter

    Sarah Fichter 

    Grade 6, English 7&9
  • Photo of Mark McNeil

    Mark McNeil 

    Math, Grades 6-9
  • Photo of Lauren Molnar

    Lauren Molnar 

    Math, Grades 5-8
  • Photo of Cassandra Nolfi

    Cassandra Nolfi 

    Math, Grades 6-9
  • Photo of Marlene Saenz

    Marlene Saenz 

    Spanish, Grades 7-9
  • Photo of Brandon Snyder

    Brandon Snyder 

    Upper School Science, Grades 6-9
  • Photo of Jessica Yates

    Jessica Yates 

    Grade 6, English 8

Specialist Faculty

List of 17 members.

  • Photo of Ruth Barton

    Ruth Barton 

    Education Technologist, Lower School Technology Teacher
  • Photo of Tyler Brinton

    Tyler Brinton 

    Upper School Technology, Grades 5-9
  • Photo of Deborah Broker

    Deborah Broker 

    Music Grades 1-9
  • Photo of Claudia  Clemens

    Claudia  Clemens 

    Full-Time Substitute Teacher
  • Photo of Denise Danko

    Denise Danko 

    Reading Specialist
  • Photo of Hannah Earhart

    Hannah Earhart 

    Learning Specialist
  • Photo of Brian Jinks

    Brian Jinks 

    Music, Grades K-9
  • Photo of Karen Koza

    Karen Koza 

    Librarian
  • Photo of Deborah Mewherter

    Deborah Mewherter 

    Instrumental Music/Aide
  • Photo of Richard Rohrer

    Richard Rohrer 

    Athletic Director, Physical Education K-9
  • Photo of Marlene Saenz

    Marlene Saenz 

    Spanish, Grades 7-9
  • Photo of Brandon Snyder

    Brandon Snyder 

    Upper School Science, Grades 6-9
  • Photo of Beatriz Sweeney

    Beatriz Sweeney 

    Spanish, Grades K-6
  • Photo of Denise Temple

    Denise Temple 

    School Counselor
  • Photo of Kelly Vallely

    Kelly Vallely 

    Art, Grades K-9
  • Photo of Carole Wright

    Carole Wright 

    Science, Grades K-5
  • Photo of Sesame Zamora

    Sesame Zamora 

    Latin, Grades 7-9

Nursing Staff

List of 1 members.

  • Photo of Christy Goswick

    Christy Goswick 

    School Nurse

Maintenance Staff

List of 5 members.

  • Photo of Richard Kanuch

    Richard Kanuch 

    Director of Maintenance
  • Photo of Jeff Snyder

    Jeff Snyder 

    Maintenance Staff Member
  • Photo of Jeff Turley

    Jeff Turley 

    Maintenance Staff Member
  • Photo of Kenneth Willochell

    Kenneth Willochell 

    Maintenance Staff Member
  • Photo of Timothy Willochell

    Timothy Willochell 

    Maintenance Staff Member

Kitchen Staff

List of 3 members.

  • Photo of Sharon Snyder

    Sharon Snyder 

    Director of Food Services
  • Photo of Charlotte Goodman

    Charlotte Goodman 

    Assistant Cook
  • Photo of Marlene Wasnesky

    Marlene Wasnesky 

    Kitchen Staff